Co było przed You Tube?

ForumCo było przed You Tube?
Gość zapytał 9 miesięcy ago

Hej! Mam pytanie i szukam informacji na temat historii strumieniowania wideo w internecie. Chciałbym dowiedzieć się, co istniało przed pojawieniem się platformy YouTube i jak ludzie dzielili się i oglądali filmy w sieci przed erą YouTube. Jest to dla mnie ważne, ponieważ chcę zrozumieć, jak szybko rozwijała się ta forma rozrywki i jakie były wcześniejsze próby stworzenia podobnych platform wideo. Czy ktoś ma jakieś informacje lub może polecić ciekawe źródła, które pomogą mi zgłębić ten temat? Z góry dziękuję!

Strony internetowe One Page, Single Page, tworzymy strony dla klientów z całej Polski
Sklepy internetowe - oferta sklepów internetowych GGSolutions
1 odpowiedzi
Olek odpowiedział 9 miesięcy ago

Cześć!
Początki strumieniowania wideo w internecie sięgają lat 90. XX wieku, kiedy to powstały pierwsze serwisy, umożliwiające użytkownikom udostępnianie i oglądanie filmów w sieci. Jednym z takich serwisów był RealPlayer, który został wydany w 1995 roku i umożliwiał strumieniowe przesyłanie plików wideo i audio.

Innym popularnym serwisem, który pojawił się przed erą YouTube, był Google Video, uruchomiony w 2005 roku. Użytkownicy mogli przesyłać filmy, które następnie były hostowane na serwerach Google. W 2006 roku, Google Video wprowadził funkcję strumieniowania wideo, umożliwiającą użytkownikom oglądanie filmów bez konieczności pobierania ich na dysk twardy.

Inne popularne serwisy wideo, które pojawiły się przed YouTube, to na przykład Vimeo, które zostało uruchomione w 2004 roku i oferowało wysokiej jakości filmy, czy DailyMotion, które zostało założone w 2005 roku i było popularne w Europie.

Warto również wspomnieć o serwisie Napster, który powstał w 1999 roku i był pierwszym popularnym serwisem do wymiany plików muzycznych. Chociaż Napster nie był platformą wideo, to jego popularność pokazała, że użytkownicy są zainteresowani dzieleniem się plikami w sieci.

Jeśli chcesz zgłębić historię strumieniowania wideo w internecie, polecam przeczytać artykuł "A Brief History of Online Video" autorstwa Davida Pierce'a, który opisuje początki strumieniowania wideo oraz rozwój tej technologii w internecie. Możesz również przeczytać książkę "Streaming: Movies, Media, and Instant Access" autorstwa Wheeler'a Winstona Dixona, która opisuje szczegółowo rozwój strumieniowania wideo.

Twoja prośba o kontakt została wysłana. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.

Oops, coś poszło nie tak...

Wysyłając wiadomość oświadczam, że akceptuję politykę prywatności oraz zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego. Administratorem danych osobowych jest firma GGSolutions posługująca się NIP: 8151783671, mająca siedzibę w Rzeszowie.