Co oznacza Rowspan w HTML?

ForumCo oznacza Rowspan w HTML?
Gość zapytał 9 miesięcy ago

Hej,

Czy ktoś mógłby wyjaśnić, co oznacza "Rowspan" w HTML i jakie są jego zastosowania? Czy to jest ważna część kodowania strony internetowej i w jakich sytuacjach warto używać tej właściwości? Byłbym wdzięczny za pomoc i wyjaśnienie tego zagadnienia.

Strony internetowe One Page, Single Page, tworzymy strony dla klientów z całej Polski
Sklepy internetowe - oferta sklepów internetowych GGSolutions
1 odpowiedzi
Szymon odpowiedział 9 miesięcy ago

W HTML (Hypertext Markup Language) "rowspan" to atrybut używany w elemencie <td> (komórka tabeli) lub <th> (nagłówek tabeli), który określa, na ile wierszy komórka powinna się rozciągać. Atrybut ten pozwala na łączenie komórek w pionie i tworzenie bardziej skomplikowanych układów tabel.

Jeśli w elemencie <td> lub <th> ustawimy atrybut "rowspan" na wartość większą niż 1, to ta komórka rozciągnie się na tyle wierszy, ile jest podana w wartości atrybutu. W ten sposób można tworzyć komórki, które zajmują kilka wierszy i obejmują więcej niż jedno pole.

Przykład użycia atrybutu "rowspan" w tabeli HTML:

<table>
<tr>
<th>Imię</th>
<th>Nazwisko</th>
<th>Wiek</th>
</tr>
<tr>
<td rowspan="2">Jan</td>
<td>Kowalski</td>
<td>25</td>
</tr>
<tr>
<td>Nowak</td>
<td>30</td>
</tr>
</table>

W powyższym przykładzie pierwsza komórka w drugim wierszu (z wartością "Jan") ma ustawiony atrybut "rowspan" na wartość 2, co powoduje, że ta komórka obejmuje dwa wiersze (czyli zastępuje dwie komórki). W ten sposób można tworzyć bardziej skomplikowane układy tabel i dostosowywać je do potrzeb.

Twoja prośba o kontakt została wysłana. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.

Oops, coś poszło nie tak...

Wysyłając wiadomość oświadczam, że akceptuję politykę prywatności oraz zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego. Administratorem danych osobowych jest firma GGSolutions posługująca się NIP: 8151783671, mająca siedzibę w Rzeszowie.