Co oznacza skrót WCAG?

ForumCo oznacza skrót WCAG?
Gość zapytał 9 miesięcy ago

Cześć wszystkim,

Mam pytanie odnośnie skrótu "WCAG". Wiem, że jest to związane z dostępnością stron internetowych, ale chciałbym dowiedzieć się więcej na ten temat. Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć, co dokładnie oznacza ten skrót i dlaczego jest ważny dla tworzenia stron internetowych? Czy istnieją jakieś specjalne wytyczne, których należy się trzymać przy projektowaniu stron zgodnych z WCAG? Bardzo mi zależy na pełnym zrozumieniu tego tematu, więc byłbym wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i wskazówki.

Strony internetowe One Page, Single Page, tworzymy strony dla klientów z całej Polski
Sklepy internetowe - oferta sklepów internetowych GGSolutions
1 odpowiedzi
Olek odpowiedział 9 miesięcy ago

Skrót WCAG oznacza "Web Content Accessibility Guidelines", czyli "Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych". Jest to zbiór zaleceń i wymagań opracowany przez W3C (World Wide Web Consortium) w celu poprawy dostępności treści internetowych dla osób z niepełnosprawnościami.

W praktyce oznacza to, że strony internetowe powinny być projektowane w taki sposób, aby osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, takimi jak wady wzroku, słuchu, czy ruchu, mogły z nich korzystać w sposób łatwy i wygodny. Wymagania i zalecenia dotyczą m.in. czytelności treści, kontrastu kolorów, sposobu prezentacji informacji, interaktywności, dostępności multimediów i wiele innych.

Dążenie do spełnienia standardów WCAG jest ważne nie tylko z punktu widzenia etycznego, ale również z biznesowego - strony internetowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami są bardziej dostępne i atrakcyjne dla większej liczby użytkowników, co przekłada się na większe zasięgi, zyski i zaangażowanie użytkowników.

Twoja prośba o kontakt została wysłana. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.

Oops, coś poszło nie tak...

Wysyłając wiadomość oświadczam, że akceptuję politykę prywatności oraz zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego. Administratorem danych osobowych jest firma GGSolutions posługująca się NIP: 8151783671, mająca siedzibę w Rzeszowie.