Co powinno znaleźć się w BIP?

ForumCo powinno znaleźć się w BIP?
Gość zapytał 9 miesięcy ago

Witam serdecznie,

zastanawiam się, co dokładnie powinno znaleźć się w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Czy BIP jest wymagany dla każdej instytucji publicznej i co konkretnie powinno się w nim zawierać? Czy są jakieś normy i standardy dotyczące BIP? Czy istnieją jakieś narzędzia ułatwiające tworzenie i zarządzanie BIP?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestie.

Strony internetowe One Page, Single Page, tworzymy strony dla klientów z całej Polski
Sklepy internetowe - oferta sklepów internetowych GGSolutions
1 odpowiedzi
Radek odpowiedział 9 miesięcy ago

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) to system umożliwiający udostępnianie informacji publicznej przez instytucje publiczne. Wymagania dotyczące treści i formy BIP są określone w ustawie o dostępie do informacji publicznej oraz w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowego trybu prowadzenia i udostępniania informacji publicznej przez organy publiczne.

Oto kilka elementów, jakie powinny się znaleźć w BIP:

  • Informacje o organie prowadzącym BIP - nazwa, adres, numery telefonów i faksów, adres e-mail.
  • Wykaz podległych jednostek organizacyjnych oraz informacje o nich - nazwa, adres, numery telefonów i faksów, adres e-mail.
  • Informacje o sposobie udostępniania informacji publicznej - szczegółowy wykaz kategorii informacji, udostępnianie informacji na wniosek oraz informacje, które są udostępniane na bieżąco.
  • Ogłoszenia, komunikaty i informacje dotyczące działalności organu prowadzącego BIP - np. o przetargach, konkursach, zmianach w strukturze organizacyjnej, itp.
  • Pełny tekst ustawy o dostępie do informacji publicznej.
  • Wzory wniosków o udostępnienie informacji publicznej.
  • Informacje o trybie odwoławczym.
  • Informacje o organie nadzorującym.

Warto zauważyć, że wymagania co do zawartości BIP mogą się różnić w zależności od rodzaju i wielkości instytucji publicznej. W każdym przypadku jednak należy kierować się ustawą o dostępie do informacji publicznej oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowego trybu prowadzenia i udostępniania informacji publicznej przez organy publiczne.

Twoja prośba o kontakt została wysłana. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.

Oops, coś poszło nie tak...

Wysyłając wiadomość oświadczam, że akceptuję politykę prywatności oraz zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego. Administratorem danych osobowych jest firma GGSolutions posługująca się NIP: 8151783671, mająca siedzibę w Rzeszowie.