Czy Deklaracja dostępności jest obowiązkowa?

ForumCzy Deklaracja dostępności jest obowiązkowa?
Gość zapytał 5 miesięcy ago

Cześć wszystkim, potrzebuję informacji na temat deklaracji dostępności. Czy jest ona wymagana dla wszystkich stron internetowych? Czy tylko niektóre podmioty są zobligowane do jej wypełnienia? Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania tego obowiązku? Z góry dzięki za odpowiedź!

Strony internetowe One Page, Single Page, tworzymy strony dla klientów z całej Polski
Sklepy internetowe - oferta sklepów internetowych GGSolutions
1 odpowiedzi
Olek odpowiedział 5 miesięcy ago

Deklaracja dostępności to dokument, który zawiera informacje o dostępności strony internetowej dla osób z niepełnosprawnościami. Deklaracja ta jest wymagana na mocy ustawy o dostępności cyfrowej, która weszła w życie w 2019 roku i ma na celu zapewnienie równego dostępu do informacji i usług dla osób z niepełnosprawnościami.

Zgodnie z ustawą, deklaracja dostępności musi być zamieszczona na stronie internetowej każdego podmiotu, którym przepisy ustawy nakładają obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej. Dotyczy to przede wszystkim podmiotów sektora publicznego, takich jak urzędy, instytucje kultury, szkoły, uczelnie czy placówki służby zdrowia, ale również podmiotów prywatnych, które spełniają określone kryteria, np. zatrudniają co najmniej 50 pracowników lub uzyskują roczny obrót powyżej określonej kwoty.

Nieprzestrzeganie obowiązku wypełnienia deklaracji dostępności grozi karą finansową. W przypadku podmiotów sektora publicznego kara może wynosić nawet do 5% rocznego budżetu instytucji, natomiast w przypadku podmiotów prywatnych maksymalna kara wynosi 100 000 zł.

Warto również podkreślić, że wypełnienie deklaracji dostępności to tylko jeden z elementów zapewnienia dostępności cyfrowej. Podmioty, które są zobowiązane do wypełnienia deklaracji, muszą również zapewnić dostępność swoich stron internetowych i aplikacji mobilnych, co może wymagać m.in. wprowadzenia zmian w ich projektowaniu, kodowaniu czy treściach.

Twoja prośba o kontakt została wysłana. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.

Oops, coś poszło nie tak...

Wysyłając wiadomość oświadczam, że akceptuję politykę prywatności oraz zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego. Administratorem danych osobowych jest firma GGSolutions posługująca się NIP: 8151783671, mająca siedzibę w Rzeszowie.