Czy dostawca internetu przeglada historię?

ForumCzy dostawca internetu przeglada historię?
Gość zapytał 9 miesięcy ago

Siema,

Ostatnio zaczęłam zastanawiać się nad prywatnością w internecie i miałam pewne wątpliwości dotyczące działań mojego dostawcy internetu. Chciałabym usłyszeć Wasze opinie i doświadczenia na ten temat.

Czy jest możliwe, że dostawca internetu przegląda moją historię przeglądania? Czy może mieć dostęp do informacji o tym, jakie strony odwiedzam, jakie treści przeglądam i jak długo korzystam z poszczególnych stron?

Z jednej strony słyszałam, że dostawcy internetu mają techniczne możliwości monitorowania aktywności użytkowników i mogą zbierać informacje na temat odwiedzanych przez nas stron. Czy tak jest naprawdę? Czy mogą zobaczyć, jakie strony odwiedzamy, nawet jeśli korzystamy z prywatnego okna przeglądarki?

Z drugiej strony, zdaję sobie sprawę, że prywatność użytkowników jest ważnym tematem i istnieją przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Czy dostawcy internetu mają prawo i uprawnienia do przeglądania naszej historii przeglądania? Czy muszą spełniać jakieś warunki lub otrzymać naszą zgodę, aby móc uzyskać dostęp do tych informacji?

Bardzo mi zależy na zachowaniu prywatności w internecie i chciałabym mieć pełną kontrolę nad swoimi danymi. Dlatego chciałabym poznać Wasze zdanie i wiedzę na ten temat. Czy macie jakieś informacje na temat praktyk dostawców internetu w zakresie monitorowania historii przeglądania? Czy są jakieś sposoby, aby zabezpieczyć swoją prywatność i chronić się przed ewentualnym monitorowaniem?

Strony internetowe One Page, Single Page, tworzymy strony dla klientów z całej Polski
Sklepy internetowe - oferta sklepów internetowych GGSolutions
1 odpowiedzi
Szymon odpowiedział 9 miesięcy ago

Dostawcy internetu posiadają dostęp do informacji o ruchu sieciowym swoich klientów, w tym także do historii przeglądania stron internetowych. Jednakże, zgodnie z przepisami prawa, dostawcy internetu nie mają prawa przeglądać zawartości przesyłanych przez swoje sieci danych, w tym także prywatnej korespondencji elektronicznej.

W Polsce, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, dostawcy internetu muszą przetwarzać dane osobowe zgodnie z przepisami prawa i z zachowaniem zasad ochrony prywatności, a także uzyskać zgodę użytkowników na przetwarzanie ich danych w celach marketingowych. Z drugiej strony, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, dostawcy internetu mają obowiązek przestrzegania tajemnicy korespondencji oraz ochrony danych osobowych swoich klientów.

Jednym z sposobów ochrony prywatności przed dostawcami internetu jest korzystanie z VPN (Virtual Private Network), który pozwala na zabezpieczenie połączenia internetowego przed podsłuchem oraz ukrycie adresu IP użytkownika. Innym sposobem jest korzystanie z przeglądarek internetowych z funkcją prywatnego przeglądania, która pozwala na blokowanie śledzenia aktywności online oraz usuwanie danych przeglądania po zakończeniu sesji.

Należy jednak pamiętać, że korzystanie z VPN oraz funkcji prywatnego przeglądania nie daje pełnej ochrony prywatności, a dostawcy internetu wciąż będą mieli dostęp do informacji o ruchu sieciowym. Warto również zawsze uważać na to, jakie dane przekazujemy w sieci i z jakich źródeł korzystamy, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla prywatności.

Twoja prośba o kontakt została wysłana. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.

Oops, coś poszło nie tak...

Wysyłając wiadomość oświadczam, że akceptuję politykę prywatności oraz zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego. Administratorem danych osobowych jest firma GGSolutions posługująca się NIP: 8151783671, mająca siedzibę w Rzeszowie.