Czym rozni się JavaScript od Javy?

ForumCzym rozni się JavaScript od Javy?
Gość zapytał 6 miesięcy ago

Cześć, czy ktoś może mi wytłumaczyć, czym dokładnie różni się JavaScript od Javy? Często słyszę te dwa terminy i zastanawiam się, czy to dwie różne nazwy dla jednej i tej samej technologii, czy może coś zupełnie innego? Zastanawiam się, czy na przykład wiedza na temat jednego z nich będzie przydatna przy nauce drugiego. Byłbym wdzięczny za jakieś konkretne przykłady i wyjaśnienie w prostych słowach, bo nie znam się zbytnio na programowaniu. Dzięki z góry za pomoc!

Strony internetowe One Page, Single Page, tworzymy strony dla klientów z całej Polski
Sklepy internetowe - oferta sklepów internetowych GGSolutions
1 odpowiedzi
Michał odpowiedział 5 miesięcy ago

JavaScript i Java to dwie różne technologie, chociaż mają ze sobą pewne podobieństwa i łączą je niektóre wspólne cechy.

Java to język programowania stworzony przez firmę Sun Microsystems (teraz należącą do Oracle Corporation). Java działa na platformie JVM (Java Virtual Machine) i jest wykorzystywana głównie do tworzenia aplikacji dla urządzeń przenośnych, serwerów aplikacyjnych, a także aplikacji sieciowych i webowych.

JavaScript z kolei to język skryptowy wykorzystywany w tworzeniu interaktywnych stron internetowych i aplikacji webowych. JavaScript umożliwia m.in. reagowanie na działania użytkownika na stronie, obsługę formularzy, tworzenie animacji i efektów wizualnych.

Chociaż Java i JavaScript różnią się od siebie, nauka jednego z nich może pomóc w nauce drugiego. Oba języki programowania posiadają pewne podobieństwa, np. składnię. W obu językach stosuje się też pojęcie zmiennych i funkcji. Jednakże, w praktyce są one wykorzystywane do zupełnie innych celów i mają różne zastosowania.

Mam nadzieję, że odpowiedź pomogła Ci zrozumieć różnicę między Java i JavaScript. Jeśli masz więcej pytań, chętnie na nie odpowiem.

Twoja prośba o kontakt została wysłana. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.

Oops, coś poszło nie tak...

Wysyłając wiadomość oświadczam, że akceptuję politykę prywatności oraz zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego. Administratorem danych osobowych jest firma GGSolutions posługująca się NIP: 8151783671, mająca siedzibę w Rzeszowie.