Czym się rozni domena od serwera?

ForumCzym się rozni domena od serwera?
Gość zapytał 6 miesięcy ago

Cześć, jestem nowy w temacie stron internetowych i chciałbym zapytać o różnicę między domeną a serwerem. Wiem, że są one związane z umieszczeniem strony w Internecie, ale nie jestem pewien, jak to dokładnie działa. Czy mógłby ktoś mi wyjaśnić, co oznaczają te pojęcia i jakie są między nimi różnice? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Strony internetowe One Page, Single Page, tworzymy strony dla klientów z całej Polski
Sklepy internetowe - oferta sklepów internetowych GGSolutions
1 odpowiedzi
Szymon odpowiedział 6 miesięcy ago

Cześć! Domena i serwer są dwoma różnymi pojęciami, które są ściśle związane z działaniem strony internetowej. Domena to adres, pod którym jest dostępna twoja strona internetowa. Innymi słowy, jest to unikalny identyfikator twojej strony w Internecie. Domena składa się z dwóch części: nazwy i rozszerzenia (np. .com, .pl, .org). Przykładowo, domeną strony internetowej może być "google.com".

Serwer natomiast to fizyczne urządzenie, na którym jest umieszczona treść twojej strony internetowej oraz jej pliki. Serwer jest odpowiedzialny za przechowywanie i udostępnianie treści twojej strony użytkownikom Internetu. Gdy ktoś wpisze adres twojej domeny w przeglądarce internetowej, przeglądarka nawiązuje połączenie z serwerem, a następnie pobiera i wyświetla treść strony.

Podsumowując, domena to adres, pod którym jest dostępna twoja strona internetowa, a serwer to fizyczne urządzenie, na którym znajduje się treść twojej strony internetowej i który umożliwia jej dostępność w Internecie. Nadanie swojej stronie domeny i znalezienie odpowiedniego serwera to podstawowe kroki w umieszczeniu strony w Internecie.

Twoja prośba o kontakt została wysłana. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.

Oops, coś poszło nie tak...

Wysyłając wiadomość oświadczam, że akceptuję politykę prywatności oraz zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego. Administratorem danych osobowych jest firma GGSolutions posługująca się NIP: 8151783671, mająca siedzibę w Rzeszowie.