Gdzie umieścić deklaracje dostępności?

ForumGdzie umieścić deklaracje dostępności?
Gość zapytał 9 miesięcy ago

Witajcie! Szukam informacji na temat umieszczania deklaracji dostępności na mojej stronie internetowej. Chciałbym się zapytać, gdzie najlepiej umieścić deklarację dostępności? Czy powinienem umieścić ją bezpośrednio na stronie internetowej czy lepiej umieścić na osobnej podstronie? Jakie są wady i zalety tych dwóch sposobów? Czy jest jakiś standard w tej kwestii, który powinienem przestrzegać? Interesuje mnie przede wszystkim poprawność i legalność mojej strony internetowej. Czy znacie może jakieś sprawdzone sposoby na umieszczanie deklaracji dostępności? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki i rady w tej kwestii! Z góry dziękuję!

Strony internetowe One Page, Single Page, tworzymy strony dla klientów z całej Polski
Sklepy internetowe - oferta sklepów internetowych GGSolutions
1 odpowiedzi
Dawid odpowiedział 9 miesięcy ago

Deklaracja dostępności jest bardzo ważnym elementem każdej strony internetowej, ponieważ zapewnia, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami będą miały dostęp do treści i funkcjonalności strony. Zgodnie z wymogami prawnymi, deklaracja dostępności powinna być umieszczona na każdej stronie internetowej.

Jest kilka sposobów na umieszczenie deklaracji dostępności na stronie internetowej. Można umieścić ją bezpośrednio na stronie internetowej, np. w stopce lub w menu nawigacyjnym. Można też umieścić ją na osobnej podstronie, np. pod adresem "nazwastrony.pl/dostepnosc".

Ważne jest, aby deklaracja dostępności była łatwo dostępna dla użytkowników i dobrze widoczna na stronie internetowej. Umieszczenie jej na osobnej podstronie może ułatwić użytkownikom jej odnalezienie i zapewnić lepszą przejrzystość strony. Z drugiej strony, umieszczenie deklaracji bezpośrednio na stronie internetowej może być bardziej intuicyjne dla użytkowników.

Jeśli chodzi o standardy umieszczania deklaracji dostępności, to warto przestrzegać wytycznych zawartych w Europejskiej Dyrektywie o Dostępności Stron Internetowych i Aplikacji Mobilnych. Zgodnie z tą dyrektywą, deklaracja dostępności powinna spełniać określone wymagania co do formy i zawartości.

Warto również pamiętać, że w Polsce od września 2020 roku obowiązuje ustawa o dostępności cyfrowej, która nakłada na strony internetowe publiczne oraz podmioty, które wykonują zadania publiczne, obowiązek publikacji deklaracji dostępności.

Jeśli chcesz umieścić deklarację dostępności na swojej stronie internetowej, możesz skorzystać z gotowych wzorów deklaracji dostępności dostępnych w internecie lub skorzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie. Warto pamiętać, że deklaracja dostępności powinna być aktualizowana i dostosowywana do zmieniających się wymagań prawnych oraz potrzeb użytkowników.

Twoja prośba o kontakt została wysłana. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.

Oops, coś poszło nie tak...

Wysyłając wiadomość oświadczam, że akceptuję politykę prywatności oraz zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego. Administratorem danych osobowych jest firma GGSolutions posługująca się NIP: 8151783671, mająca siedzibę w Rzeszowie.