Gdzie znajduje się nazwa domeny internetowej?

ForumGdzie znajduje się nazwa domeny internetowej?
Gość zapytał 8 miesięcy ago

Hej, gdzie znajduje się nazwa domeny internetowej? Chciałbym dowiedzieć się, gdzie dokładnie jest przechowywana nazwa domeny, aby zrozumieć, jak działają adresy internetowe. Czy znajduje się ona na serwerze, który hostuje stronę internetową, czy też jest przechowywana gdzieś indziej? Czy jest to informacja publiczna, którą każdy może znaleźć, czy raczej prywatna i zabezpieczona przed niepowołanymi osobami? Czy jest jakieś źródło, gdzie można znaleźć informacje o nazwie domeny i jej właścicielu? Z góry dziękuję za odpowiedź i cieszę się na myśl o zgłębianiu tajemnic działania internetu.

Strony internetowe One Page, Single Page, tworzymy strony dla klientów z całej Polski
Sklepy internetowe - oferta sklepów internetowych GGSolutions
1 odpowiedzi
Piotrek odpowiedział 8 miesięcy ago

Nazwa domeny internetowej jest przechowywana w systemie nazw domen (DNS) i jest publicznie dostępna. System DNS działa jak globalna książka telefoniczna, która przypisuje adres IP do nazwy domeny, umożliwiając przeglądarkom internetowym i innym programom komputerowym łatwe i szybkie odnajdywanie witryn internetowych.

Informacje o nazwie domeny i jej właścicielu są także publicznie dostępne w bazie WHOIS. WHOIS to publiczna baza danych zawierająca informacje o zarejestrowanych domenach internetowych, takie jak nazwa domeny, jej właściciel, data rejestracji, daty wygaśnięcia oraz informacje kontaktowe dla właściciela. Aby uzyskać dostęp do bazy WHOIS, można skorzystać z wielu narzędzi i stron internetowych oferujących tę usługę.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie informacje związane z nazwą domeny i jej właścicielem są publicznie dostępne, a prywatność użytkowników może być chroniona przez różne narzędzia i usługi.

Twoja prośba o kontakt została wysłana. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.

Oops, coś poszło nie tak...

Wysyłając wiadomość oświadczam, że akceptuję politykę prywatności oraz zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego. Administratorem danych osobowych jest firma GGSolutions posługująca się NIP: 8151783671, mająca siedzibę w Rzeszowie.