Co nie może być przedmiotem umowy o dzieło?

ForumCo nie może być przedmiotem umowy o dzieło?
Gość zapytał 9 miesięcy ago

Cześć, szukam informacji na temat umowy o dzieło. Co nie powinno być przedmiotem umowy o dzieło? Ciekawi mnie to, ponieważ chcę być pewny, co powinienem i czego nie powinienem oczekiwać od takiej umowy, jeśli będę ją podpisywać. Dlatego chciałbym poznać różne punkty widzenia i doświadczenia innych osób.

Strony internetowe One Page, Single Page, tworzymy strony dla klientów z całej Polski
Sklepy internetowe - oferta sklepów internetowych GGSolutions
1 odpowiedzi
Szymon odpowiedział 9 miesięcy ago

Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną, w której zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonej pracy intelektualnej lub artystycznej, a zleceniodawca do zapłaty za wykonaną pracę. Istnieją jednak pewne ograniczenia co do przedmiotu takiej umowy, a mianowicie:

  • Praca, która ma charakter osobisty, nie może być przedmiotem umowy o dzieło. Oznacza to, że umowa o dzieło nie może dotyczyć prac, które są ściśle związane z osobą zleceniobiorcy, takich jak np. praca lekarza, prawnika, psychologa czy nauczyciela.
  • Umowa o dzieło nie może również dotyczyć prac, które są niesłuszne, niezgodne z prawem lub dobrymi obyczajami. Oznacza to, że zleceniodawca nie może zlecić wykonania pracy, która naruszałaby prawa autorskie, przepisy o ochronie danych osobowych czy normy etyczne.
  • Umowa o dzieło nie może dotyczyć prac, które są wykonywane przez zleceniobiorcę w ramach działalności gospodarczej. W takim przypadku umowa o dzieło jest zastępowana umową o świadczenie usług.

Należy pamiętać, że umowa o dzieło jest umową złożoną i wymaga dokładnego określenia przedmiotu i zakresu prac oraz warunków wynagrodzenia. Przed podpisaniem takiej umowy warto skonsultować się z prawnikiem lub doradcą podatkowym, aby uniknąć nieporozumień i problemów w trakcie jej realizacji.

Twoja prośba o kontakt została wysłana. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.

Oops, coś poszło nie tak...

Wysyłając wiadomość oświadczam, że akceptuję politykę prywatności oraz zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego. Administratorem danych osobowych jest firma GGSolutions posługująca się NIP: 8151783671, mająca siedzibę w Rzeszowie.