Czy można wstawić czyjeś zdjęcie?

ForumCzy można wstawić czyjeś zdjęcie?
Gość zapytał 9 miesięcy ago

Cześć wszystkim, mam pytanie dotyczące umieszczania zdjęć w internecie. Czy można wstawić na swoją stronę internetową czyjeś zdjęcie bez zgody osoby na nim widniejacej? Czy jest to legalne? Przeglądałam wiele stron i artykułów, ale nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony, wiem że obowiązuje prawo autorskie i trzeba posiadać zgodę na publikację zdjęć, ale z drugiej strony, widzę, że wiele stron i serwisów społecznościowych wykorzystuje zdjęcia bez zgody właścicieli. Czy ktoś może mi pomóc w tym temacie i wyjaśnić jak to jest naprawdę? Dziękuję z góry za odpowiedź!

Strony internetowe One Page, Single Page, tworzymy strony dla klientów z całej Polski
Sklepy internetowe - oferta sklepów internetowych GGSolutions
1 odpowiedzi
Szymon odpowiedział 9 miesięcy ago

W Polsce, podobnie jak w większości krajów, obowiązuje prawo autorskie, które określa, że nie można publikować czyjegoś zdjęcia bez zgody osoby na nim widniejącej lub bez zezwolenia właściciela praw autorskich do zdjęcia. Publikowanie cudzych zdjęć bez zgody może prowadzić do naruszenia prawa autorskiego i poniesienia konsekwencji prawnych, takich jak odszkodowanie, kara pieniężna lub karna odpowiedzialność.

W przypadku, gdy chcesz wykorzystać zdjęcie innej osoby na swojej stronie internetowej lub w innym celu, musisz najpierw uzyskać zgodę na jego publikację. Możesz skontaktować się z właścicielem zdjęcia i poprosić o zgodę na jego wykorzystanie lub poszukać zdjęcia na licencji Creative Commons, która pozwala na swobodne korzystanie z dzieła przy spełnieniu określonych warunków. W przypadku zdjęć, które znajdują się na serwisach społecznościowych, ważne jest, aby zapoznać się z regulaminem i warunkami korzystania z tych serwisów, które określają zasady publikowania cudzych zdjęć.

Jeśli potrzebujesz zdjęć do wykorzystania na swojej stronie internetowej, możesz poszukać zdjęć na stronach stockowych, takich jak Shutterstock czy iStock, gdzie można znaleźć zdjęcia na licencji do użytku komercyjnego za opłatą lub za darmo. Możesz również rozważyć stworzenie własnych zdjęć lub skorzystanie z darmowych narzędzi do edycji zdjęć, takich jak Canva czy Pixlr.

Twoja prośba o kontakt została wysłana. Odezwiemy się najszybciej jak to możliwe.

Oops, coś poszło nie tak...

Wysyłając wiadomość oświadczam, że akceptuję politykę prywatności oraz zgadzam się na przechowywanie danych osobowych i przetwarzanie ich w celu kontaktu zwrotnego. Administratorem danych osobowych jest firma GGSolutions posługująca się NIP: 8151783671, mająca siedzibę w Rzeszowie.